Bezpieczny wyjazd

Paweł Schön – Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży Ubezpieczeń Turystycznych w Allianz Worldwide Partners (d. Mondial Assistance)Od ponad 20 lat związany z branżą turystyczną i ubezpieczeniową. Początkowo związany z IATA jako manager ds. akredytacji Agencji Turystycznych do sprzedaży biletów lotniczych, a następnie od 2000 r. w branży ubezpieczeniowej jako specjalista od tworzenia ubezpieczeń turystycznych w Grupie Mondial Assistance/Allianz oraz w AXA.

Czy w ramach jednej grupy możemy mieć różne plany ubezpieczeniowe dla uczestników, np. lepsze dla dyrektorów?

Każda polisa, powinna być co do zakresu jednakowa. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie aby dla jednej grupy wydzielić dwie polisy, różniące się zakresem względem jej uczestników jest to popularne rozwiązanie.

Czy możemy ubezpieczyć kosztowny sprzęt, który firma bierze ze sobą na wyjazd?

Ubezpieczenie sprzętu służbowego w podróży zagranicznej odbywa się w ramach ubezpieczenia bagażu podróżnego. Należy jednak pamiętać, że zakres takich ubezpieczeń bywa jednak mocno ograniczony. Z jednej strony ogranicza Klienta Suma Ubezpieczenia np. maksymalnie 10 000 zł na osobę, z drugiej strony jest wiele przedmiotów, które są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Nie ma jednak problemu z ubezpieczeniem takich sprzętów jak laptopy, aparaty, kamery, sprzęt audi-video, telefony czy instrumenty muzyczne. Zawsze należy zapoznać się z zakresem ochrony i tzw. wyłączeniami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Czy możemy ubezpieczyć się od działania konkretnej siły wyższej, np. na wypadek wybuchu wulkanu?

Niestety działanie siły wyższej jest wyłączone z zakresu ochrony ubezpieczeniowej z uwagi na charakter zdarzeń: niemożliwy do przewidzenia i niemożliwy do zapobieżenia.

Czy istniej ubezpieczenie, które obejmuje uczestników również będących pod wpływem alkoholu, na jakich działa ono zasadach, jakie są limity?

Zwykle zdarzenia (wypadki) mające miejsce pod wpływem alkoholu są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Allianz jako pierwszy wprowadził na polskim rynku możliwość ochrony tego typu zdarzeń po opłaceniu dodatkowej składki. Ochrona jednak dotyczy wyłącznie Kosztów Leczenia KL oraz Następstw Nieszczęśliwych Wypadków NNW – nie obejmuje zdarzeń związanych z Odpowiedzialnością Cywilną sprawcy OC. Po włączeniu ryzyka związanego z alkoholem, zakres ochrony jest taki sam jak dla innych zachorowań lub wypadków. Odnotowania wymaga fakt, że nie jest brana pod uwagę ilość promili alkoholu we krwi. Klienci zakładów ubezpieczeń zwykle nie zdawali sobie sprawy, że czasem niewielka nawet ilość alkoholu we krwi, czyniła ich polisy zupełnie bezwartościowe. W dobie oferty hotelowej All-Inclusive dodatek, ten pozwala w pełni cieszyć się z wypoczynku, bez uszczerbku dla zabezpieczenia finansowego ewentualnych kosztów leczenia.

Co w przypadku jeśli jesteśmy z grupą na odludziu: lodowiec, pustynia, dżungla i dochodzi do zdarzenia, gdzie niezbędna jest pomoc lekarska – czy wówczas ubezpieczenie pokrywa koszt dotarcia do takiej osoby?

Świadczenia natychmiastowej pomocy Assistance mogą być świadczone zgodnie z lokalnymi możliwościami. Mimo iż Allianz posiada jedną z największych sieci usługodawców na całym Świecie, to organizacja pomocy w miejscach bardzo odosobnionych może być utrudniona lub trwać nieco dłużej. W takich przypadkach kluczowe jest podanie miejsca pobytu osoby poszkodowanej aby umożliwić dotarcie transportu medycznego po pacjenta. Niemałe znaczenie w takich wypadkach odgrywa też suma ubezpieczenia, na tyle wysoka aby pokryć koszty transportu. Ten temat warto zawsze skonsultować z doradcą ubezpieczeniowym.

Czy możemy ubezpieczyć się w ramach OC od zniszczeń spowodowanych przez grupę, będących ich celowym działaniem, ale np. pod wpływem alkoholu?

Niestety nie, jest to jeden z przypadków, kiedy OC nawet pomimo objęcia alkoholu w KL i NNW nie zadziała.

Co jest zaliczanie do sportów wysokiego ryzyka, a co nie? Jakie sporty są objęte w ramach standardowego ubezpieczenia?

W ramach standardowej ochrony ( bez zwyżki) jest wiele sportów uprawianych amatorsko i rekreacyjnie np. badminton, aerobik, jazda na rowerze, kajakarstwo, golf, kajakarstwo, koszykówka, siatkówka, piłka nożna, ale także surfing, windsurfing, nurkowanie z aparatem do 30m! żeglarstwo do 20mil morskich od brzegu i wiele innych mniej ryzykownych aktywności.Oddzielną kategorię ( wymagającą zwyżki do składki) tworzą sporty wysokiego ryzyka lub zimowe wysokiego ryzyka np. narciarstwo, snowboard, biegi długodystansowe, jazda konna, kitesurfing, narty wodne, nurkowanie powyżej 30m głębokości, polo, jazdy quadem, sporty walki, wspinaczka, żeglarstwo morskie powyżej 20 mil morskich od brzegu i wiele innych równie kontuzyjnych dyscyplin.Najbardziej ryzykowne sporty są sklasyfikowane w grupie sportów ekstremalnych np. alpinizm, himalaizm, downhill MTB, free-skiing, heli-skiing, motocross, rafting, rajdy terenowe, skoki bungee, speleologia…W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie klasyfikacji sportu, należy się skontaktować z doradcą ubezpieczeniowym w biurze podróży. Co do zasady, prawie każdą aktywność sportową można ubezpieczyć pod warunkiem uzyskania odpowiedniej zgody i klasyfikacji Oceny Ryzyka.

Czy z firmą ubezpieczeniową możemy negocjować sumę ubezpieczenia, gdyby klient wymagał np. ubezpieczenia na osobę na kwotę 1,5 mln złotych?

Dopuszczamy pewną elastyczność w zakresie ochrony ubezpieczeniowej i jesteśmy w stanie przygotować Szczególne Warunki Ubezpieczenia. Zapytania te rozpatrujemy indywidualnie.

Co robić jeśli Koszty Leczenia np. hospitalizacja „skonsumują” całą Sumę Ubezpieczenia i zabraknie pieniędzy na specjalistyczny transport powrotny do kraju?

W przypadku ubezpieczenia Allianz Globtroter, nie ma takiego ryzyka, gdyż koszty transportu powrotnego do kraju nie są limitowane – innymi słowy nigdy nie zabraknie pieniędzy na ściągnięcie chorego do kraju (dotyczy to również transportu zwłok)

Czy osoba chora na nadciśnienie lub cukrzycę może się ubezpieczyć, jakie jest podejście do chorób przewlekłych?

Jest to niezwykle ważny temat. Zwykle ubezpieczenia w podróży zagranicznej nie obejmują zaostrzenia chorób przewlekłych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w razie nagłego wystąpienia problemów zdrowotnych w związku z chorobą przewlekłą nie będzie właściwie chroniona. Jeśli kiedykolwiek zdiagnozowano u nas chorobę przewlekłą, lub jeśli stale przyjmujemy jakieś lekarstwa i/lub musimy kontrolować okresowo stan zdrowia z uwagi na wykryte choroby – to musimy pamiętać o wyborze polisy zawierającej ochronę w związku z chorobami przewlekłymi. Jeśli mamy tylko wątpliwości, czy powinniśmy mieć w zakresie polisy tzw. Choroby Przewlekłe – skonsultujmy się z doradcą ubezpieczeniowym.

Czy istnieje możliwość ubezpieczenia za granicą kosztów leczenia związanych z wykonywaną pracą, np. zachorowania w pracy lub wypadki?

Tak, praktycznie każdy rodzaj pracy jesteśmy w stanie ubezpieczyć. Od pracy umysłowej do pracy fizycznej i wysokiego ryzyka.

Czy można ubezpieczyć obcokrajowca przebywającego czasowo lub stale w Polsce?

Tak. Zarówno takiego, który jest tylko przejazdem w Polsce, jak i też takiego, który mieszka i pracuje w Polsce. Mamy wielu klientów pracujących w międzynarodowych korporacjach jako Expartiate.
TRCO

Zdecydowany na super urlop na Kaszubach? A może masz dodatkowe pytania?

Napisz, potwierdzimy dostępność lub odpowiemy na Twoje pytania.

Kontakt