Wyjazdy firmowe do Edynburga

Edynburg to małe, wielkie miasto. Miasto geniuszy. To tutaj powstała nowoczesna ekonomia, socjologia i fikcja historyczna. Idee szczęścia, wolności oraz samodzielnego myślenia rozprysły stąd za ocean, by nadać kształt Stanom Zjednoczonym. Tutejsi lekarze znaleźli przyczynę szkorbutu, wynaleźli znieczulenie w postaci chloroformu, zapoczątkowali mycie rąk przed badaniem pacjentów. To tutaj wynaleziono lodówkę, sedes ze spłuczką, teorię elektromagnetyzmu, geologię, logarytmy matematyczne, Harrego Pottera, w Edynburgu urodził się wynalazca telefonu, Graham Bell. Można by wymieniać dłużej. Złoty Wiek Edynburga sprawił, że najbiedniejszy kraj Europy Zachodniej stał się najbardziej piśmiennym na świecie. Wyruszymy w poszukiwaniu geniuszu i piękna jednej z najbardziej niezwykłych stolic europejskich.

Ponieważ wyjazd ten powinien pozostać w pamięci na zawsze

Zwiedzanie Zamku Edynburskiego

Historia tego zamku to historia samego Edynburga oraz Szkocji. Jego najstarsza część (Kaplica Św. Małgorzaty) jest najstarszym budynkiem w Edynburgu (początek XII w.). Zbudowany na szczycie wygasłego wulkanu majestatycznie dominuje nad miastem i jest najczęściej odwiedzanym budynkiem nie tylko w stolicy, lecz w całym kraju. Nie tylko z powodu swojej historii, lecz również ze względu na wiele legend i mitów – np. przez setki lat odwiedzali go studenci, gdyż powszechnie wierzono, że student, który nie przejdzie przez jego bramę, nie zaliczy egzaminu końcowego. Niektórzy wciąż wierzą, że w zamku straszą duchy. Podczas naszej wizyty w zamku poznają Państwo fascynującą historię tego miejsca oraz wiele mitów, które wpływały na życie mieszkańców Edynburga.

Prywatny koncert organowy w Katedrze

Katedra św. Idziego (St. Giles) najważniejszy kościół narodowego kościoła Szkocji (Church of Scotland). Jego historia sięga króla Davida I Szkockiego (1084-1153), najstarszą część budowli datowana jest więc na XII w.! Obecny wygląd katedry wywodzi się z XIV w. W tych gotyckich wnętrzach znajduje się kilkaset ołtarzy. Zapraszamy na magiczny koncert organowy wyłącznie dla Twojej firmy!

Kolacja na Royal Yacht Britannia

The Royal Yach Britannia – odbył podczas swojej służby około 1000 wizyt państwowych i przepłynął więcej niż milion mil morskich. Na jego pokładzie   przebywały takie osobistości, jak Ghandi, Nelson Mandela, Eisenhower, Ronald Reagan. Sir Winston Churchill, Gerald Ford oraz Bill Clinton. Co roku Rodzina Królewska odbywała na jego pokładzie prywatne wycieczki morskie. Niektórzy z książąt spędzali na nim swój miesiąc miodowy  np. Lady Diana i Książę Karol. Firmowa kolacja tutaj?

Degustacja Whisky

Historia whisky sięga ponad 500 lat wstecz. Od klasztornych destylarni, szmuglerów i przemytników, po dzień dzisiejszy, jest więc  co opowiadać. Podczas odwiedzin najstarszej, wciąż działającej destylarni w Szkocji – Glenturret (rok zał. 1775), usłyszymy fascynuje historie i obejrzymy dokładnie proces produkcji. Nie obędzie się oczywiście bez degustacji. Tym, którzy nie przepadają za alkoholem przygotujemy inne napoje.

Noc w Muzeum

Edynburskie Muzeum Narodowe na wyłączność Twojej firmy? Dlaczego nie! Wpierw przebierzemy się w szkockie stroje narodowe! Mężczyźni włożą kilty, kobiety szarfy w szkocką kratę. Następnie zwiedzimy kilka ciekawych pokoi pełnych muzealnych artefaktów. Wieczór zakończy się kolację w muzeum oraz występami dudziarzy i współczesnego zespołu. Atrakcja dość nietypowa, która napewno zapadnie na długo w pamięci każdego uczestnika.

Stawiamy na autentyczność

Bon Appétit Autentico!

Podczas podróży do Edynburga skosztujecie wiele oryginalnych potraw! Np. Haggis, niezbyt apetycznie wyglądające szkockie danie narodowe, przypominające tylko nieco naszą kaszankę, które zdecydowanie lepiej smakuje, niż wygląda. Haggis to owcze podroby z cebulą, płatkami owsianymi i przyprawami zwinięte w barani żołądek. Mimo, że pierwsze wzmianki o tym daniu znajdziemy w tekstach z XV w. to potrawa stała się bardziej popularna w XVIII w. kiedy to największy szkocki poeta, Robert Burns napisał odę do… haggis. W rocznicę urodzin poety (Noc Burnsa) – 25 stycznia, oprócz celebracji i picia whisky przy pomnikach Burnsa, Szkoci oczywiście masowo jadają haggis. A oto słynna oda wg. przekładu Ewy Bieńczyckiej:

Piękna twarz szczęśliwej kiszki
wśród puddingów tylko błyszczy.
Wielbią ją wybredne pyski,
lagę siekaną.
Flak w jelicie dymi wszystkim,
długi, jak ramię.

Jęk wydaje pod nią misa,
wzgórze siedzeń. Przy niej przysiadł
patyk z rożna: pęka rysa
(nim naprawić młyn
też można). Cieknie miodowa
ciecz. Lśni, jak bursztyn.

Nóż z talentem tnie w ferworze,
przekłuwa się, by w oporze
wejść w sokoupojne wnętrze!
W pragnienia rowie
to, co ogląda namiętnie,
dymi dostojnie.

Łyżka za łyżką, jeść szczerze,
rozgrzanym ucztą! Weselej,
do diabła rozbrat z talerzem
i z brzucha z męką!
Wzdęty jest bęben jedzeniem,
beka z podzięką.

Czyżby francuskiego ragoût,
flaków w oleju zachciano,
innych frykasów? Niesmak, do
ich wyrzygania!
Pogardy „nie wiadomo co”
warte są dania.

Diabeł biedny, co jak śmiecie
wysuszoną trzciną świecił,
nogi chude i pięść gniecie
jak pusty orzech…
Pole krwi przemierzył w bitwie,
och, mój Boże…

Gdy serwują haggis, mocniej
depcze ziemię człowiek Szkocji!
Zaciśniętym mieczem w pięści
wroga tnie ostrym!
Ręce, nogi, głowy w części!
Lecą, jak osty!

Mając opiekuńczą pieczę
nie karm nigdy cienkim śmieciem!
Nie daj Szkocji co chlupocze,
to, co cię zdradzi!
Lecz daj gębom samą ucztę,
daj Szkotom haggis!

 

Sprawdź jak możemy uczynić Twój wyjazd wyjątkowym

Travel Consulting Sp. z o.o.
ul. Zwycięzców 42
03-938 Warszawa
+48 22 672 56 60

Wpis do Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego nr 1823
Michała Supieta Travel Consulting

Michał Supieta

Incentive Manager
+48 722 236 197
michal.supieta@trco.pl

Podjąłeś świetną decyzję! Napisz do nas jakiego rodzaju wyjazdem jesteś zainteresowany, a my skontaktujemy się z Tobą!